Najnowsze Informacje

Miejski dom drewniany przy Przędzalnianej zabezpieczony

Maj 1st, 2011 | No Comments

przedzalniana91_01 Po interwencji zespołu projektowego „100 kamienic dla Łodzi” i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami drogą elektroniczną w sprawie zdewastowanego i niezabezpieczonego domu drewnianego przy ul. Przędzalnianej 91, obiekt został zabezpieczony na polecenie Wiceprezydent Agnieszki Nowak.

Uprzejmie dziękujemy za szybką reakcję pani Wiceprezydent oraz pani Kindze Matczak z Oddziału Ochrony Zabytków UMŁ. Dzięki temu zabytkowy budynek z przełomu wieków XIX i XX ma szansę ocaleć do czasu jego odnowy i stać się perełką miejskiej architektury drewnianej podobnie jak domki tkaczy z Parku Kulturowego „Miasto Tkaczy” w Zgierzu z okresu lokacji Nowego Miasta. W opinii wizytującego w piątek 29 maja 2011 r. Arkadiusza Bogusławskiego, szefa parku kulturowego ze Zgierza, oraz jego zespołu, domek wart jest ochrony i odnowy a jego stan zachowania nie uniemożliwia dokonania konserwacji.

Bardzo cieszy reakcja okolicznych mieszkańców, którzy entuzjastycznie podeszli do informacji o możliwości odnowy zabudowy okolicznej dzięki prezydenckiemu programowi remontowemu.

Zespół określił kierunki odnowy, tj. zachowanie poprzez inwentaryzację, dekonstrukcję, konserwację i rekonstrukcję oraz remont kapitalny zespołu zabudowy (drewniany domek narożny wraz z eklektyczną kamieniczką) oraz rozbiórkę zabudowy oficynowej stojącej po północnej stronie działki Przędzalniana 91 pod nową zabudowę o wysokości nie przekraczającej dominującej w okolicy wysokości oraz przy wykorzystaniu naturalnych materiałów wykończeniowych (drewno, metal, kamień). Zgodnie z ogólnymi zasadami projektu nie będzie można stosować płyt styropianowych jako docieplenia zewnętrznego oraz szkła refleksyjnego a na nawierzchni stosować betonowej kostki Bauma.

Najnowsze wpisy

Facebook

Mapa

Kamienice gminne oraz kamienice rejestrowe o różnej własności, przewidywane w projekcie do realizacji w 2011r.
kamienica
kamienica w Gminnej Ewidencji Zabytków
kamienica w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków