Spotkanie z Panią Prezydent (17.03.’11)

by Marek | Marzec 22nd, 2011

W dniu 17 marca 2011 roku odbyło się spotkanie współautorów Łódzkiego Programu Remontowego „100 kamienic dla Łodzi” z Prezydent Hanną Zdanowską ws. omówienia szczegółów realizacji programu. Mając na uwadze trudności finansowe miasta strona autorska projektu zaproponowała wersję minimum, tj. podjęcie pilnych prac przygotowawczych i remontowych dla 15 budynków gminnych lub Skarbu Państwa (jeden z nich), których stan techniczny, potencjał lokalowy i komercyjny oraz wartości architektoniczne i znaczenie urbanistyczne uzasadniają ich ratowanie.

Głównym celem wytypowania takich budynków, obok ratowania układów urbanistycznych XIX-wiecznej Łodzi i istotnych elementów krajobrazowo-kulturowych, jest pozyskanie na kolejne serie remontowe dużej ilości lokali zamiennych, komercyjnych i dodatkowej ilości lokali socjalnych. Większość bowiem ze wskazanych budynków jest wyłączona z eksploatacji w 90 – 100%, natomiast gmina nie jest w stanie zapewnić już dzisiaj właściwych lokali o parametrach przewidzianych przepisami prawa. Ponadto w związku z Uchwałą Zarządu Łódzkiej Inicjatywy na rzecz Kultury Przestrzeni (stowarzyszenie jest właścicielem oryginalnego projektu społecznego) przedstawiono także inne postulaty, w tym pilne zabezpieczenie budynków zagrożonych włamaniami i pożarami, niewielkich napraw (np. dachów), oraz w niektórych przypadkach zmianę zarządu z AN na prywatny (ul. Zielona 5/7). Zwraca się bowiem uwagę na dokonane już w tym roku włamania i zniszczenia oraz pożary ze skutkami śmiertelnymi w budynkach z list remontowych, a także na skandalicznie ujemny bilans finansowych niektórych kamienic objętych prawną ochroną.

Dokładna treść Uchwały Zarządu ŁIKP dostępna pod linkiem: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=74480807&postcount=8341

Zarząd Stowarzyszenia informuje ponadto, że wbrew informacjom podanym przez UMŁ dla TV TOYA, nie podjęto na spotkaniu z Panią Prezydent żadnych decyzji co do zakresu i ilości remontów, a jedynie przedstawiono treść Uchwały i pokrótce zaczęto ją omawiać. Zarząd Stowarzyszenie zgadza się jedynie co do potrzeby realizacji 2 remontów dla wspomnianych przez Rzecznika Prasowego UMŁ nieruchomości zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Władz Miasta (Tuwima 17 i Piotrkowska 54). Ewentualne wspólne decyzje najwcześniej mają szansę zostać podjęte na spotkaniu z Prezydent Miasta Łodzi w dn. 24 marca 2011 roku w związku z prezentacją uzasadniającą wytypowane obiekty i postulaty.

Leave a Reply


- 4 = three

Najnowsze wpisy

Facebook

Mapa

Kamienice gminne oraz kamienice rejestrowe o różnej własności, przewidywane w projekcie do realizacji w 2011r.
kamienica
kamienica w Gminnej Ewidencji Zabytków
kamienica w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków